منهای دانش بنیان

کدام کشورها بیشترین پنل خورشیدی را نصب کردند؟

استفاده از انرژی خورشیدی در اتحادیه اروپا با رشد ۵۰ درصدی نصب پنل‌های خوردشیدی، راهکار این کشورها برای مقابله با کمبود و گرانی قیمت انرژی شناخته می‌شود.


اتحادیه اروپا با توان تولید ۴۱٫۴ گیگاوات برق، رکورد جدیدی در نصب پنل‌های خورشیدی در سال ۲۰۲۲ ثبت کرده است. این میزان تولید برق از طریق تابش خورشیدی نسبت به سال ۲۰۲۱ میلادی نزدیک به دو برابر رشد داشته و اکنون این اتحادیه می‌تواند با برق تولیدی پنل‌های خورشیدی، به ۱۲۴۴ میلیون خانه برق رسانی کند.

زمستان سخت اروپا با پنل خورشیدی گرم می‌شود؟

همزمان با آغاز فصل زمستان و پایان سال میلادی، کارنامه اتحادیه اروپا در بازار انرژی نشان می‌دهد که کشورهای قاره سبز توانسته‌اند بیشترین بهره‌وری را از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی شهری داشته باشند. در کنار آمار رشدِ ۴۷ درصدی نصب پنل‌های خورشیدی در اروپا، گزارشِ خبرگزاری‌های بین‌المللی نیز از رشد ۲۵ درصدی ظرفیت تولید برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر خبر می‌دهند. در همین راستا والبورگا همتسبرگر، مدیرعامل سولار پاور اروپا می‌گوید: پنل‌های خورشیدی در میان بحران‌های انرژی و همچنین چالش‌های تغییرات آب‌وهوایی، راه نجاتی ارائه می‌دهند. به گفته او، هیچ منبع انرژی دیگری به اندازه انرژی خورشیدی سریع یا قابل اعتماد نیست و رشد استفاده از انرژی خورشیدی در جهان، هیچ نشانی از کند شدن را نشان نمی‌دهد.

اهمیت توجه اروپا به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به دلیل بحران‌های بازار انرژی در جهان است. آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید اتحادیه اروپا باید در سال ۲۰۲۳ حدود ۶۰ گیگاوات پنل خورشیدی نصب کند تا کمبود گاز روسیه را جبران کند. گروه صنعتی سولار پاور اروپا به یورونیوز گفته است که با پشتیبانی سریع و هدفمند، اروپا می تواند این خلاء انرژی را پر کند.


پیشنهاد میشود بخوانید:
درآمدزایی پنل خورشیدی برای مددجویان

کدام کشورهای اروپایی بیشترین پنل خورشیدی را نصب می‌کنند؟

هم اکنون حداقل ۱۰کشور اتحادیه اروپا، ۱گیگاوات انرژی خورشیدی بیشتر از برنامه به تولید خود اضافه می‌کنند. آلمان بیشتر از هر کشور دیگری پنل های خورشیدی نصب کرده و حدود ۸گیگاوات در سال ۲۰۲۲ به این رقم اضافه کرده است. آلمان از اوایل سال ۲۰۰۰ رتبه اول را در حوزه نصب و بهره‌برداری از انرژی برق پنل‌های خورشیدی در اختیار داشت اما در سال گذشته شاید به دلایل سیاسی و شاید نگرانی از آینده بازار انرژی باعث شد که این رکورد رشد چشمگیری هم داشته باشد.

پس از آن اسپانیا با ۷٫۵ گیگاوات تولید برق از پنل‌های خورشیدی شاهد افزایش ۵۵ درصدی نصب پنل خورشیدی در سال ۲۰۲۲ بود. لهستان (با ۴٫۹ گیگاوات)، هلند (با ۴٫۰ گیگاوات) و فرانسه (با ۲٫۷ گیگاوات) در رتبه‌های دیگر فهرست پنج کشور اروپایی پیشرو در نصب پنل‌های خورشیدی شناخته می‌شوند. پرتغال برای نخستین بار در بین ۱۰ کشور برتر پس از فرانسه قرار گرفت و در مقایسه با سال ۲۰۲۱ با رشد باورنکردنی ۲۵۱ درصدی در میزان نصب پنل های خورشیدی مواجه شد.

برنامه ۲۰۳۰ جهان برای پنل‌‌های خورشیدی

طرح بازیابی انرژی اتحادیه اروپا که به آن REPowerEU می‌گویند، با وجود انتقادها همچنان در حال عملیاتی شدن است. هدف اصلی این طرح افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در سبدِ انرژی قابل عرضه اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۳۰ عنوان شده است. به گفته کارشناسان، طرح بازیابی انرژی اتحادیه اروپا قرار است سهم انرژی‌های تجدیدپذیر این قاره را تا ۴۵ درصد افزایش دهد. با این همه انتقاداتی به اجرای این طرح وجود دارد و ممکن است کشورهایی خواستار تغییر در اجرای آن شوند. استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را نباید تنها به پنل‌های خورشیدی محدود کرد. در یک سال گذشته، بسیاری از کشورهای اروپایی، خصوصا آلمان، فرانسه و انگلستان بیشترین سرمایه‌گذاری خود را در این حوزه به افزایش استفاده از هیدروژن هدایت کرده‌اند. آنها امیدوارند که بتوانند زمستان سخت سال آینده را همچون امسال و با کمترین وابستگی به نفت و انرژی روسیه سپری کنند و همزمان زیرساخت‌های کشور خود را برای استفاده از انرژی‌های مقرون بصرفه طبیعت افزایش دهند.

برچسب ها


    ارسال خبر  


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن