دانش بنیان

تصفیه آب توازن کشتی‌ها با نانوسامانه‌ ایرانی

با توجه به الزام شناورها برای استفاده از آب تصفیه شده تا سال ۲۰۲۴، یکی از شرکت‌های فناور نانوسامانه‌ای برای مدیریت و تصفیه آب توازن کشتی‌ها تولید کرده که در حال حاضر بر روی یکی از شناورهای داخل کشور نصب شده است.


مدیرعامل شرکت تولیدکننده این محصول، گفت: کشتی‌ها به منظور جابه‌جایی کالاهایی از قبیل نفت، مواد معدنی و کانتینرها نیازمند بهره گیری از سیستم‌های متعددی جهت حفظ ثبات کشتی و قابلیت مانور آن در طول سفر هستند که یکی از این سیستم‌ها، آب توازن است که بر اساس آن کشتی‌ها در هر دو حالت بدون حمل بار و تخلیه بخشی از بار در بندر، آب توازن را به منظور عملکرد مؤثر و بی خطر کشتی تنظیم می‌کنند.

پیشران اقتصاد، حسینی آب توازن را آبی دانست که به منظور کنترل فشارهای وارده بر یک کشتی و ثبات آن برداشت می‌شود و ادامه داد: آب توازن حاوی گونه‌های زیستی و ارگانیزم‌های متنوعی از باکتری‌ها، ویروس‌ها، گیاهان و موجودات ساحلی هستند و این آب عموما توسط کشتی‌ها طی مسافت‌های طولانی حمل می‌شود و سپس به هنگام تخلیه، گونه‌های زیستی متخاصم را به اکوسیستم جدید وارد می‌کند که می‌تواند منجر به آلودگی آب‌ها شود.

حسینی خاطر نشان کرد: این در حالی است که کنوانسیون‌های مربوط به ایمنی دریانوردی و حفاظت از محیط زیست الزاماتی را برای استفاده از آب تصفیه‌شده به منظور حفظ توازن کشتی‌ها مطرح کرده است که دولت‌ها را موظف می‌کند از سال ۲۰۲۴ از آب تصفیه شده برای این کار استفاده کنند و بر این اساس از سال ۲۰۲۴ تمامی شناورهای مشمول ملزم به رعایت این پروتکل خواهند بود.

مدیر عامل این شرکت یادآور شد: برای حل این مشکل و رعایت این الزامات، این شرکت با همکاری یکی از شرکت‌های فناور سیستم مدیریت آب توازن مبتنی بر فناوری نانوفیلتراسیون را توسعه داده است که به صورت آزمایشی روی یکی از شناورهای کشور در حال اجرا است که تا پایان سال جاری نتایج این کار منتشر خواهد شد.

به نقل از ستاد نانو، به گفته وی این شرکت در حال مستندسازی نتایج به دست آمده از این سیستم نانوفیلتراسیون بوده تا بتواند تاییدیه‌های لازم بین‌المللی را دریافت کند.

برچسب ها


    ارسال خبر  


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن