دانش بنیان

بومی‌سازی دانش‌بنیانی در زمان تحریم

هادی عابدی کارشناس اقتصادی بیان کرد: تاکنون ۲۷۷ نیاز اساسی از سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف دریافت شده و بومی سازی بیش از۱۳۰ نیاز اساسی و تحریمی کشور توسط شرکت‌های دانش بنیان آغاز شده است.


به گزارش پیشران اقتصاد؛ وی با اشاره به اینکه بهترین تعریف از شرکت‌های دانش‌بنیان همان تعریفی است که در متن قانون دانش‌بنیان آمده است گفت بدین معنا که شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌هایی با فناوری‌های بالا و متوسط به بالا هستند که می‌توانند ارزش افزوده فراوان تولید کنند، در واقع شرکت‌های هایتکی که قادرند اقصادی بر مبنای دانش برای کشور ایجاد نمایند.

عابدی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان در حال حاضر در دو دسته تولیدی و نوپا قرار می‌گیرند که هر دسته خود به سه بخش مجزا تقسیم می‌شود و درنهایت ۶ دسته تولیدی نوع ۱، تولیدی نوع ۲، تولیدی نوع ۳ و نوپا نوع ۱، نوپا نوع ۱ و نوپا نو ۳ را تشکیل می‌دهند.

این کارشناس اقتصاد دانش بنیان افزود: از سال ۱۳۹۲ که ۵۵ شرکت به تائید کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان رسید تا به امروز که بیش از ۸۰۵۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور مشغول به کارند و همواره در سال‌های مختلف تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان با رشد خوبی همراه بوده است و این شرکت‌ها اثرگذاری خوبی در کشور در تمام ابعاد داشته‌اند.


پیشنهاد می‌شود بخوانید:

تعداد دانش‌بنیان‌ها براساس سطح فناوری تولیدی؟


وی با اشاره به اینکه طبق آمار حدود ۵۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان تولیدی در کشور مشغول به فعالیت هستند و اظهارنامه مالیاتی خود را ثبت کرده و در اقتصاد کشور نقش‌آفرینی مستقیم دارند گفت: اما برای آنکه بتوانند نقش اقتصادی خود را نیز به‌درستی ایفا کنند بایستی باید ابتدا اندیشه دانش‌بنیانی در کشور نهادینه شود تا متعاقب آن رفتار و کنش متناسبی را در بطن فعالیت‌های اقتصادی مشاهده کرد. البته دولت هم با حمایت از این جوانان باید انگیزه ماندن آنان در کشور را بیشتر و شرایط کاری مناسب برای نخبگان فراهم نماید.

عابدی  گفت: در سال‌های مختلف تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان با رشد خوبی مواجه بوده است و امسال نیز با توجه به شعار سال و دغدغه‌های مقام معظم رهبری، یک رکوردشکنی در زمینه رشد شرکت‌های دانش‌بنیان داشتیم.

این کارشناس اقتصاد دانش بنیان افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان دی‌ماه، حدود ۱۳۷۰ شرکت دانش‌بنیان به فهرست شرکت‌های دانش‌بنیان اضافه شده است یعنی چیزی نزدیک به ۱٫۸ برابر سال ۱۴۰۰، علاوه بر آن متوسط زمان ارزیابی به‌شدت کاهش پیدا کرده، در سال ۱۴۰۰ متوسط زمان ارزیابی ۱۰۰ روز بود و در حال حاضر به کمتر از ۵۰ روز رسیده است.

وی با اشاره به اینکه  امسال در هر ماه نزدیک به ۶۰۰ شرکت جدید را ارزیابی می‌کنیم افزود:  ارزیابی دانش‌بنیان‌ها دو سال اعتبار دارد و بعد از آن شرکت‌ها دوباره باید ارزیابی شوند؛ در حال حاضر جمعاً نزدیک به ۸۰۰ ارزیابی در ماه انجام می‌شود.

عابدی در رابطه با سهم شرکت‌های دانش‌بنیان  از اقتصاد کشور گفت: با توجه به درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال مالی ۱۴۰۰ که چیزی بالغ بر ۳۰۰ همت است؛ پیش‌فرض ما این است که حداقل تا پایان ۲ سال آینده بتوانیم ۴ تا ۶ درصد واقعی تولید ناخالص ملی را به اقتصاد دانش‌بنیان متصل کنیم. این سهم باید هرسال گسترش یابد و بیشتر شود.

این کارشناس اقتصاد دانش بنیان در رابطه با اینکه چه تعدادی از شرکت‌ها توانتسند نیازهای تحریمی کشور را تامین کنند گفت: برنامه «تولید بار اول اقلام راهبردی» در سال ۱۳۹۸ در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری آغاز شد. این برنامه با هدف تسهیل بومی‌سازی آن دسته از کالاها و خدمات فناورانه‌ای طراحی شده است که فاقد نمونه مشابه داخلی باشند. سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و پیشران می‌توانند برای بومی‌سازی اقلام مورد نیاز خود و نیازهای تحریمی کشور درخواست خود را به معاونت علمی ارسال کنند و پس از بررسی، آن نیاز توسط شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند بومی‌سازی می‌شود.

وی افزود: تاکنون ۲۷۷ نیاز اساسی از سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف دریافت شده و بومی سازی بیش از۱۳۰ نیاز اساسی و تحریمی کشور توسط شرکت‌های دانش بنیان آغاز شده است.

برچسب ها


    ارسال خبر  


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن