صندوق نوآوری و شکوفایی

قرارداد اعطای تسهیلات قرض‌‍‌الحسنه بانک ملی به صندوق پژوهش و فناوری

آیین انعقاد قرارداد اعطای تسهیلات قرض‌‍‌الحسنه تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور بین بانک ملی ایران و ۲۸ صندوق پژوهش و فناوری با اعتبار ۷۰۰ میلیارد تومان ۱۹ بهمن ماه با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.


به گزارش پیشران اقتصاد؛ بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، بانک مرکزی مکلف شده است از طریق شبکه بانکی به شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و نوآور که از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می‌شوند، ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با هدف کمک به اشتغال پرداخت کند.

هدف این تسهیلات، کمک به توسعه و تثبیت اشتغال از طریق حمایت از تکمیل و ارتقاء فنی محصولات و خدمات دانش بنیان، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز شرکت‌ها به منظور ظرفیت‌سازی برای افزایش عرضه این محصولات و کمک به افزایش تولید و فروش محصولات دانش‌بنیان است و شرکت‌ها می‌توانند با ارائه طرح‌های خود در این ۳ محور از این تسهیلات بهره‌مند شوند.


پیشنهاد می‌شود بخوانید:

بودجه ۱۴۰۲ و نبود تسهیلات قرض‌الحسنه دانش‌بنیان‌ها؟


بر اساس قانون، بانک‌های عامل تعیین‌شده توسط بانک مرکزی مکلفند این تسهیلات را از محل منابع سپرده‌های پس‌انداز، جاری و قرض‌الحسنه خود با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و نوآور(استارتاپی) پرداخت کنند.

همچنین بر مبنای آیین نامه اجرایی این تبصره که به تصویب هیات وزیران رسیده، مقرر شده است ۷۰ درصد از این مبلغ مستقیما توسط بانک‌های عامل به شرکت‌های دانش بنیان و ۳۰ درصد باقی مانده به صندوق‌های پژوهش و فناوری به منظور اعطای تسهیلات به شرکت‌های نوآور (استارت‌آپی)، فناور، دانش بنیان و خلاق پرداخت شود.

مطابق آیین نامه اجرایی این قانون، با هدف اعطای تسهیلات به شرکت‌های فناور، خلاق و نوآور از طریق صندوق پژوهش و فناوری سراسر کشور، صندوق نوآوری و شکوفایی ۶۰ صندوق پژوهش و فناوری را برای دریافت تسهیلات به میزان ۱۵۰۰ میلیارد تومان به ۴ بانک ملی، صادرات، ملت و توسعه صادرات معرفی کرد.

بر همین اساس چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه آیین انعقاد اعطای تسهیلات به ۲۸ صندوق پژوهش و فناوری به میزان ۷۰۰ میلیارد تومان توسط بانک ملی ایران با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، برخی از اعضای هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل بانک ملی در محل این بانک برگزار شد.

برچسب ها


    ارسال خبر  


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن